Özel Sektör Tahvil ve Bonoları

Anonim şirketler tarafından vadeleri en az 1 yıl olmak koşulu ile serbestçe belirlenen ve sabit ya da değişken faizli olarak ihraç edilen borçlanma senetleri “özel sektör tahvili” olarak adlandırılmaktadır.

Yatırımcı Profili

Yatırımlarını orta ve uzun vadede değerlendirerek sabit bir getiri elde etmek isteyen müşterilerimize önerdiğimiz yatırım araçlarıdır.

ÖZELLİKLERİ

  • İskontolu tahvillerde ihracçı tarafından yatırımcıya vade sonunda tahvilin nominal tutarı ödenir. Kuponlu tahvillerde yatırımcıya belli dönemlerde (3 ay, 6 ay veya 1 yıl) kupon ödemesi ve vade sonunda anapara ödemesi yapılır.
  • Devlet tahvillerine oranla daha düşük likiditeye sahip enstrümanlardır.
  • Şirket tahvilleri, şirketin iflas etmesi ve faiz ile anapara ödemesinde temerrüde düşmesi açısından devlet tahvillerine oranla daha yüksek risk taşımakta olup, bu nedenle şirketler genellikle ihraç ettikleri tahviller için yatırımcılara DİBS’lerin faiz oranının üzerinde bir “ek getiri oranı” sunmaktadır.
  • Her şirket kurumsal profiline uygun olarak, gösterge DİBS faiz oranının üzerinde belirli bir ek getiri oranını yatırımcılara ödeyeceğini taahhüt etmekte ve halka arz öncesinde belirlediği ek getiri oranını yayınladığı sirkülerde ilan etmektedir.

BAŞVURU İÇİN

Şubelerimize başvurabilirsiniz.

İŞLEM SAATLERİ VE LİMİTLERİ

İşlem Saatleri:

Hafta içi her gün saat 9:15-14:00 arasında aynı gün valörlü, 9:15- 16:30 saatleri arasında ileri valörlü işlemler yapılmaktadır.

İşlem Limiti:

İşlem limitleri tahvil türü,piyasa ve likidite durumlarına göre değişiklik gösterebileceğinden, Şubenize talebinizi ileterek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ürün Bilgi Formu için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar oluşturmayabilir.

Profesyonel Müşterilerin Yararlanamayacakları Mevzuat Hükümleri için tıklayınız.

Emir Gerçekleştirme Şekli, Takas ve Tasfiye Esasları için tıklayınız.

İnternet Bankacılığı Demoları