The Abraaj Group Fibabanka’ya Ortak Oluyor

IFC ve EBRD’den sonra, The Abraaj Group da Fibabanka A.Ş,’ye ortak olma yolunda!

Fibabanka, TurkFinance B.V. (Abraaj Group) ile Bankaya ortak olmalarına yönelik “Sermaye İştirak Sözleşmesi” imzaladı. 03/06/2016 tarihinde imzalanan sözleşme ile; Abraaj Group’un Fibabanka’ya %9.95 oranında ortak olması konusunda taraflar arasında anlaşma sağlanmış olup sermaye artışı yoluyla kurulacak söz konusu ortaklık, ilgili resmi kurumların onayının alınmasını takiben tamamlanacaktır.

Fiba Holding bünyesinde faaliyete geçmesinin ilk 5 yılında 12 misli büyüyen Fibabanka, istikrarlı ve başarılı büyümesini Ekim 2015’te IFC (Uluslararası Finans Kurumu) ve EBRD (Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası)ile yaptığı ortaklık sayesinde pekiştirmiş, 3 Haziran’da Abraaj Group ile imzalanan “Sermaye İştirak Sözleşmesi” ile bu büyümeyi daha güçlü bir şekilde devam ettirmek için önemli bir adım atmış oldu.

Ortaklıkla ilgili olarak Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin “The Abraaj Group ile ortaklığımızı duyurmaktan mutluluk duyuyorum. Dünya Bankası kuruluşu IFC ve EBRD’nin ardından Abraaj Group ile yapacağımız stratejik ortaklık sonrası, yabancı ortaklarımızın da vereceği katkı ile, Fibabanka’da büyüme hedeflerimize daha hızlı bir şekilde ulaşmayı hedefliyoruz.” dedi.

Abraaj Group Kurucusu ve Grup İcra Başkanı Arif Naqvi şunları söyledi: “Fibabanka, son derece çekici Türk bankacılık sektöründe çok hızlı büyüyen bir oyuncu ve biz bu büyümenin bir parçası olacağımız için çok heyecanlıyız. Ortağımız Sn.Hüsnü Özyeğin, kurduğu Fiba Holding’i Türk özel sektörünün öncü gruplarından biri haline getirmiş, Türk bankacılık sektöründe çok önemli başarılara imza atmıştır.”

Abraaj Group Ortağı, Türkiye ve Orta Asya Bölge Başkanı Selçuk Yorgancıoğlu ise şunları ekledi: “Türk bankacılık sektörü kredi portföyü geçtiğimiz 10 yılda 10 kat büyüdü ancak Türkiye hanehalkı borçluluk oranı hala Euro bölgesinin üçte biri seviyesinde. Fibabanka’yı piyasanın lider bankalarından biri yapma yolunda Hüsnü Özyeğin ve ekibiyle ortaklık yapmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Fibabanka Hakkında:

27/12/2010 tarihinde Fiba Grup bünyesine katılan Fibabanka A.Ş, Adana, Ankara, Antalya, Bodrum, Bursa, Çorlu, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Gaziantep, Gebze, İstanbul, İzmir, İzmit ,Kayseri, Konya, Marmaris ,Mersin, Şanlıurfa ve Trabzon'da toplam 70 şubesiyle kurumsal, ticari, KOBİ, bireysel, tarım ve özel bankacılık alanlarında hizmet vermekte olup Mart 2016 itibarıyla 12 milyar TL aktif büyüklüğüne ve 1,363 çalışana sahiptir.

The Abraaj Group Hakkında:

The Abraaj Group Afrika, Latin Amerika, Orta Doğu, Güney Asya, Güneydoğu Asya, Türkiye ve Orta Asya’nın büyüyen pazarlarında faaliyet gösteren bir özel sermaye şirketidir.

300’ün üzerinde çalışanıyla Abraaj Group; İstanbul, Mexico City, Dubai, Nairobi ve Singapur’daki merkezleriyle 5 bölgede 20’den fazla ofis ile faaliyet göstermektedir. Grup şu anda sektör, bölge ve ülke odaklı fonlarında 9,5 milyar doların üzerinde varlık yönetmektedir.

Abraaj Group, gerçekleştirdiği 80’den fazla satış işlemi ile yatırımcılarına 6,3 milyar dolardan fazla getiri sağlamıştır. Abraaj Group tarafından yönetilen fonlar tüketici, enerji, finans, sağlık ve kamu hizmetlerinin de yer aldığı 10 sektöre yayılan 170’den fazla şirkete yatırım yapmıştır.

Grup en yüksek çevre, paydaş katılımı ve kurumsal yönetişim standartlarına bağlı olup Birleşmiş Milletler Sorumlu Yatırım İlkeleri ve Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler sözleşmelerine taraftır. Abraaj Group’un kurucusu Arif Naqvi, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon tarafından 2012 yılında Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi Kurulu’na atanmıştır.

İnternet Bankacılığı Demoları