Bireysel Emeklilik Sistemi

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), emeklilik döneminizde ek gelir sağlayarak refah seviyenizi arttırmanızı sağlayan, sosyal güvenlik sistemini tamamlayan bir sistemdir. Sistemde en az 10 yıl kalarak ve 56 yaşını tamamlayarak emekliliğe hak kazanabilirsiniz.

Kimler Bireysel Emeklilik Sistemi'ne Katılabilir?

Hangi meslekten olduğu ya da SGK üyesi olup olmadığından bağımsız olarak, 18 yaşını doldurmuş herkes Bireysel Emeklilik Sistemi'ne katılabilir.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl İşler?

Yaptığınız ödemelerle tercih ettiğiniz emeklilik yatırım fonları alınarak size ait Bireysel Emeklilik hesabı oluşturulur. Emeklilik Şirketlerinin faaliyetleri devletin yetkilendirdiği kurumlarca sürekli denetim ve gözetim altındadır. Ayrıca emeklilik fonlarınız Takasbank hesaplarında tutulduğu için Emeklilik Şirketinin tasarrufunda değildir. Dilerseniz Emeklilik Şirketlerinin Çağrı Merkezlerinden veya internet şubelerinden bireysel emeklilik hesabınıza ait günlük bilgilere erişebilir, paranızın nasıl yönetildiğini izleyebilirsiniz.

Neden Bireysel Emeklilik Yaptırmalıyım?

Bireysel Emeklilik Sistemi, yatırım araçları arasında benzersiz bir uygulama olan devlet katkısı avantajına sahiptir. Bireysel Emeklilik Sistemi'ne yapacağınız ödemeler üzerinden % 25 devlet katkısı alırsınız. Yani her 100 TL'lik ödemenize karşılık devletten 25 TL katkı kazanırsınız.Devlet katkısı, o yıla ait brüt asgari ücret tutarının % 25'ini geçemez.

Ayrıca;

  • Geleceğiniz için kendinize özel bir emeklilik planlayabilirsiniz.
  • Ödeme periyodunu 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık olarak kendiniz belirleyebilirsiniz.
  • Ödemeleri dilediğiniz zaman durdurabilir, dilediğinizde kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.
  • Katkı payı tutarınızı arttırabilir yada azaltabilirsiniz.

Kurumsal Emeklilik Planları:

Devlet Katkısı:

Bireysel Emeklilik Sistemi'ne yatırdığınız her 100 TL katkı payı için devlet de sizin adınıza açılacak alt hesaba 25 TL katkı payı yatırmaktadır. Devlet katkısı, o yıla ait brüt asgari ücret tutarının % 25'ini geçemez. Limit hesabı katılımcı bazında yapılır.

Devlet katkısı ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.

Bireysel ve kurumsal emeklilik planları Fiba Emeklilik ve Hayat A.Ş. tarafından sunulmaktadır. Fibabanka A.Ş., Fiba Emeklilik ve Hayat A.Ş. acentesidir.

İnternet Bankacılığı Demoları