GÜVENLİK

Güvenliğiniz için kısa kısa 

 • Kullanıcı isminizi ve şifrenizi kimseyle paylaşmayınız. 
 • Şifrenizi düzenli olarak değiştiriniz. 
 • Fibabanka Internet Bankacılığı'na bağlı iken bilgisayarınızı başkasına kullandırmayınız. 
 • İşleminizi tamamladıktan sonra ekranın sağ üst köşesindeki 'Çıkış' seçeneğini tıklayınız ve Internet tarayıcınızı kapatınız.
 • Fibabanka Internet Bankacılığı girişleriniz "Bir önceki kullanım zamanınız" ifadesi ile en son işlem yaptığınız tarih ve saati görebilirsiniz. Bu bilgiyi kontrol ederek, sizden başka üçüncü bir şahsın hesaplarınızı kullanıp kullanmadığını kontrol edebilirsiniz.
 • Halka açık bilgisayarlardan bankacılık işlemleri yapmayınız. Halka açık bilgisayarlarda, hesap bilgilerinizi ve kişisel şifrelerinizi ele geçirmekte kullanılan çeşitli şifre kırma (keylogger, hacking) programları kullanılabilir.
 • Mail aracılığıyla veya başka bir ortamda sunulan web sayfaları kullanmamaya özen gösteriniz. Farklı sayfalardan FibabankaInternet Bankacılığı'na yönlendirilme yoluyla giriş yapmayınız. 
 • Bankamız kanalları üzerinden gerçekleştireceğiniz işlemler güvenliğiniz için kayıt altına alınmakta ve yasal süresi boyunca saklanmaktadır.
 • Fibabanka İnternet  Bankacılığı  ve Fibabanka Mobil Bankacılık kanalları ile yapacağınız Finansal işlemlerinizde (EFT- Diğer Banka TL Transferi, Havale ve Swift- Diğer Banka Yabancı Para Transferi ) kayıtlı cep telefonunuza iletilecek SMS ile doğrulama yapmak isterseniz; Fibabanka İnternet Bankacılığı, Güvenlik > İşlem SMS Yönetimi  menüsünden işlem türü ve alt limit seçerek tanımlama yapabilirsiniz.

10 Güvenlik Kuralı

İnternet Bankacılığı Güvenlik Tanımlamaları

Para Transfer Limiti Değiştirme

İnternet Bankacılığı'ndan yapacağınız başka hesaba havale, EFT ve SWIFT gibi para transferlerinizde işlem limitinizi ve günlük limit tutarlarını banka minimum tutarlarını göz önünde tutmak kaydıyla düşürebilirsiniz.

Para Transfer İşlemlerini Kapatma

Eğer İnternet Şubesi'nden para transferi yapmıyorsanız, havale veya EFT/SWIFT işlemlerinden herhangi birini ya da tümünü İnternet Bankacılığı'ndan kullanıma kapatabilirsiniz.

Günlük limit, o işlem için bir günde, toplamda yapılabilecek en yüksek tutarı belirtir. İşlem limiti, işlem başına yapılabilecek en yüksek tutarı belirtir.

Tarayıcı Desteği

Microsoft Internet Explorer 11 ve üzeri, Google Chrome 11 ve üzeri, Mozilla Firefox 3.5 ve üzeri, Safari 5 ve üzeri tarayıcıları olan tüm ziyaretçilerimiz ve müşterilerimiz internet sitesi üzerinden verdiğimiz hizmetlerimizden problemsiz olarak yararlanabilirler.

Güvenlik Alt Yapısı

Fibabanka İnternet Bankacılığı'nda yaptığınız bankacılık işlemlerinin güvenliğini en üst düzeyde sağlamak amacıyla, dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri ile ortak çözümler üretilmiştir ve en güvenli internet teknolojileri kullanılmaktadır. 

Fibabanka İnternet Bankacılığında giriş yaptığınız bilgiler, Bankamıza bilgi transferi sırasında minimum 128 bit SSL şifreleme ile korunmakta ve bu şifreleme sayesinde 3. şahısların bu bilgileri görmesi engellenmektedir. SSL, Internet'e erişmekte kullanılan en yeni internet tarayıcılarında uygulanan bir şifreleme teknolojisidir. Bağlantınızın SSL aracılığı ile güvenli olduğunu aşağıdaki yöntem ile kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca, Fibabanka İnternet Bankacılığı'na giriş yaparken aşağıdaki kurallara dikkat etmeniz gerekir.

 • Adres çubuğunda https://internetsubesi.fibabanka.com.tr linki yazmalıdır.
 • Adres çubuğunda işaretinin olduğunu ve link bölgesinin yeşil olduğunu görmelisiniz.
 • Adres çubuğunda işaretine tıkladığınızda Fibabanka A.Ş. yazdığını görmelisiniz.

128 bit şifreleme sayesinde Fibabanka Internet  Bankacılığı ile kurduğumuz iletişim, her seferinde 40 haneli bir rakamdan oluşan yeni bir şifre ile şifrelenecektir.

Fibabanka Internet Bankacılığı'na girdikten sonra 10 dakika içinde işlem yapmaz iseniz, sizin güvenliğiniz için otomatik olarak şifre giriş ekranına çıkartılırsınız. Yeniden işlem yapmak için tekrar müşteri numaranızı ve şifrenizi girmeniz gerekir. Böylece bilgisayarınızın başından ayrılsanız bile sistem bir başkasının işlem yapmasını engeller.

İnternet kullanımı esnasında bilgisayarınızda “Key Logger” adlı kötücül yazılımların yüklü olması durumunda, klavyeniz aracılığı girdiğiniz bilgileri ve şifreleri yazılımın hafızasında tutulmaktadır. Bu durum şifre güvenliğinizi tehdit etmektedir.

Bankamız şifre girişlerinin güvenliğini artırmak amacıyla sunduğu sanal klavyeyi kullanarak, şifre girişinizi kullanarak şifrenizin yetkisiz kişiler tarafından ele geçirilmesi olasılığını azaltabilirsiniz.

Alınan Kişisel Verilen Saklama Koşulları

Fibabanka, Bankacılık Kanunu ve ilgili diğer mevzuat hükümlerinde belirtilen sorumluluklarını karşılayacak şekilde müşterilerini ve müşteri verilerini siber tehditlere karşı etkin bir şekilde korumak amacıyla en gelişmiş güvenlik teknolojilerini kullanmaktadır.

Fibabanka'da saklanan müşteri kişisel verilerine erişim sadece tanımlı süreçlere göre yetkilendirilmiş personel tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Hassas ve kritik verilere erişim için denetim izleri oluşturulmaktadır.

İlgili kanun ve yönetmelikler kapsamında zorunlu tutulan risk değerlendirmeleri ile alınan önlemler sürekli değerlendirilmektedir. Uygulamaya alınan önlemler minimum olarak mevzuat hükümleri kapsamında tanımlanmış test çalışmaları ile değerlendirilmedir. Bu sayede Banka'da saklanan hassas ve kritik verilerin güvenliğinin makul derecede sağlanmaktadır.

Kullanılan Bilgisayar Ağı ve Şifreleme Sisteminin Olası Riskleri ve Güvenliği

Hassas ve kritik veriler gizliliğini sağlamada kullanılan şifreleme teknikleri için güncel durum itibariyle güvenilirliği ve sağlamlığı ispatlanmış algoritmalar baz alınmaktadır.Algoritmalarda kullanılan şifreleme anahtarları anahtarın geçerli olacağı ve kullanılabileceği zaman zarfında kırılamayacak şekilde öngörülen uzunlukta seçilmektedir.

Bilgisayar ağı üzerinden gerçekleştirilen iletişim minimum 128 bit SSL ile şifrelenerek transfer edilmektedir.

Bankamız İşlem Platformu ve Bilgisayar Ağı Özellikleri Hakkında Bilgilendirme

Telefon ve internet bankacılık kanallarımızın teknik altyapısı düzenli olarak gerçekleştirilen risk değerlendirmeleri kapsamında incelenmekte ve saptanan iyileştirmeler uygulanmaktadır. İş sürekliliğini sağlayabilmek için yedekli bir sistem mimarisine sahip olan telefon ve internet bankacılık kanallarımız olası bir kesintiye karşı iki farklı lokasyondan hizmet verebilecek şekilde tasarlanmıştır.

TBB Duyurusu

Türkiye Bankalar Birliği 10 Ekim 2006 tarihli "Bazı Gerçek ve Tüzel Kişilerin, Bankaların Bilgisi Dışında, İnternet Şubelerindeki Olanakları Kullanarak Yaptıkları İşlemler Hakkında Kamuoyu Duyurusu" için tıklayınız.

İki Seviyeli Kimlik Doğrulama

İlgili yönetmeliklerde de belirtildiği üzere, kişisel bilgilerinizi korumak ve internet bankacılığı üzerinden güvenli bir şekilde finansal işlem yapabilmenizi sağlamak için kimliğinizin doğrulanması önem arz etmektedir. Kimlik doğrulamada güvenliğin geliştirilmesi için aşağıdaki kimlik doğrulama metodlarından en az ikisinin bir arada kullanılması gerekmektedir.

 • Bilinen faktör (örn: şifre, parola ve pin numarası)
 • Sahip olunan faktör (örn: cep telefonu)
 • Biyolojik özellik (örn: parmak izi)

Sistem tasarımlarımız kimlik doğrulama için minimum iki kimlik doğrulama metodu kullanacak şekilde tasarlanmıştır.

Oltalama (Phishing)

Oltalama (Phishing) saldırıları genellikle tanıdığınız bir kurumdan veya kişiden gelen; acil ve çok önemli bir konuda aksiyon almanızı isteyen ve bu süreçte size ait bilgileri edinmeyi hedefleyen sahte e-postalardır.

Kart bilgileriniz, kart şifreleriniz, internet şubesi parolanız ve diğer kişisel bilgileriniz saldırganların ele geçirmeye çalıştığı bilgiler arasında yer alabilr.

Saldırganlar, istedikleri bir adresten geliyormuş gibi gözüken bir iletiyi herhangi bir e-posta adrese gönderebilir. Bu e-postaları gönderilmeden önce tespit etmek veya engellemek hiçbir kurumun yetki ve imkanı dahilinde değildir.

Fibabanka müşterilerinden hiçbir şekilde e-posta aracılığı ile şifre veya parola işlemi yapmaları istenmemektedir.

Siz de şüphelendiğiniz bir e-posta ile karşılaşırsanız lütfen en kısa zamanda 444 88 88 Fibabanka Çağrı Merkezi’ni arayarak konu hakkında bilgi veriniz.

İnternet Bankacılığı Demoları